Reseller Hosting Nedir

Reseller Hosting ne demek?

Hemen derhal internetteki bütün terimler gibi İngilizce’den literatüre geçmiş olan “reseller” sözcüğü, gerçekte tam manasıyla “yeniden satım” biçiminde dilimize çevrilmelidir. Fakat bu sözcüklerin Türkçe’de ki tam tercümesi “bayi” sözcüğü ile yapılmalıdır. Bu sebeple reseller hosting paketleri, “bayi hosting” biçiminde de adlandırılmaktadır.

Reklam (Ads)


Reseller hosting (bayi hosting) nedir?

Yukarıdaki paragrafta uygulanan tanımdan dahi anlayabileceğiniz gibi, hosting satışı uygulamak talip birinin satın aldığı barındırma hizmetine “reseller hosting” denir. Reseller hosting hizmetinde, satın alınan hosting kısmı; çok sayıda internet sitesine kullandırılabilir.

Reseller hosting paketinin rastgele bir hosting paketinden tek farkı, yalnızca çok sayıda internet sitesi barındırmaya izin vermesi değildir. Hosting satışı uygulamak talip şahıs yahut firmalara yönelik pazara sürülen bu pakette, idare panelinin türlü yerlerine amblem ve banner yerleştirilerek; firmanızın markası ön plana çıkarılabilir.

Reseller Hosting Nasıl Çalışır?

Reseller hosting paketlerinin çalışma mantığı tıpkı başka internet hosting paketleri gibidir. Fiziksel bir server yahut bulut sunucudan farazi olarak bölünmek suretiyle ayrılan bölüm, bir program yardımıyla daha ufak parçalara bölünerek satılır. Eğer kullanılmak istenilen resellerin donanımsal özelliklerinin çok olması isteniyor şayet, tek başına fiziki bir servera dahi kurulabilir.

Bu başlıktaki tanımlama size azıcık düzensiz gelmiş olur. Anlatımı daha dahi kolaylaştırmak gerek görülürse; reseller hosting hotel olmaya uygun bir binaya benzetilebilir. Her yeni gelen müşteri için (yani her yeni internet sitesine bir hosting hesabı açılmak istenildiğinde), binada bir oda inşa edilir ve bu oda müşteriye kiralanır. Odaların hiçbiri hazır değildir. Müşteri geldikçe anlar içerisinde hazırlanır.

Ayrıca sizin tarafınızdan izin edilmesi durumunda, müşteriler kendi hosting hesaplarını kullanıcı düzeyinde yönetebilir. Otel odası örneğine geri dönmek gerek görülürse, müşterinizin odasında ufak revizyonlar yapmasını istemeniz durumunda, kendisine bu kolay revizyonları yapması için izin verme şansınız bulunmaktadır. Yapacağı bütün düzenlemeler kiraladığı oda ile sınırlıdır. Odanın boyutları, kaç bireyin girip çıkabileceği gibi hususlar (yani barındırma kısmı, site trafiği gibi özellikler), sizin tarafınızdan belirlenir.

Reseller Hosting Özellikleri
Hosting şirketleri yönünden satışa yayılan reseller hosting paketleri; türlü HDD, RAM, CPU ve trafik seçenekleri ile pazara sürülürler. Hatta pekçok hosting firması, kullanıcının reseller hosting kaynaklarını belirlemesine imkan tanır ve seçilen özelliklere göre fiyatlandırma yapar.

Bazı reseller hosting paketlerinde şayet hesap adedi sınırlaması vardır. Örneğin, bir reseller hosting paketi 20 site barındırma ile sınırlanmış şayet, HDD bölümünde boş yer olsa dahi 21. site açılamaz. Bu sebeple, bu türlü bir sınırlama olup olmadığı satın alma işleminden evvela denetim edilmelidir.

Reseller Hosting Paketlerini Kimler Tercih Etmeli?
Her ne kadar reseller hosting paketleri, hosting satışı uygulamak talip şahıslara yönelik satılıyor olsa dahi; çok sayıda sitesi olan webmasterlar ve kendisine ilişkin tema yahut scriptleri satmak talip yazılımcılar yönünden dahi sık sık tercih edilir.

Kendi yazılımlarını satan satıcılar tıpkı reseller bölümünde hem kendi yazılımlarının demolarını yayınlayabilirler, üstelik müşterilere sattıkları yazılımlarının hosting hizmetini sağlayabilirler. Kısacası çok sayıda siteyi barındırmak talip cümle alem yönünden reseller hosting tercih edilebilir.

Reseller Hosting Avantajları
Reseller hostingin en büyük üstünlüğü, idare karmaşışını ortadan kaldırmaktır. Reseller hosting yardımıyla; tek bir panel üzerinden bütün internet sitelerinize ilişkin barındırma alanları yönetilebilir. Hatta sitelerinize ilişkin hosting hesabı şifrelerini hatırlamıyor olmasınız dahi, anne panelden bu hesaplara giriş yapılabilir.

Trafik ve hosting kısmı gibi daha çok kaynağa gereksinim duyan bir sitenin, bu kaynakları arttırılabilir. Eğer kaynak kullanımı az şayet düşürülebilir.

Her site için tek tek internet hosting alabilmek yerine reseller hosting tercih edilir şayet, maliyetler optimal düzeyde düşürülebilir.

Hosting şirketi kurmak talip yeni girişimciler yönünden, ufak bir maliyet ile oldukça iyi bir başlangıç yapılabilir.

Reseller Hosting Dezavantajları
Reseller hosting paketlerinin birçoğunda, site barındırma sınırı bulunmaktadır. Reseller satılmak için sarfedilen sunucular; genellikle pekçok reseller paketine bölündüğünden ötürü, kapasite çoğaltmak yahut üst pakete geçmek istediğinizde, server değişiklik yapmak mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Sunucu tarafında yapabileceğiniz düzenlemeler sınırlıdır. Birçok optimizasyon için hosting firması ile irtibata geçmeniz ve ücret ödemeniz gerekebilir.

Reseller Hosting İle Para Kazanabilir miyim?
Aslında bu problemin yanıtı, soruyu soran şahıs de saklıdır. Zira bir reseller hosting aldığınızda; bu ürünü başka insanlara satıp, satamayacağınızı yalnızca siz bilebilirsiniz. Fakat bilmenizde yarar var ki, hiç bir data merkezinde sunucusu olmadan, yalnızca reseller hosting üstünde meydana getirdiği hosting hesaplarını satarak para kazanan binlerce şahıs bulunmaktadır.

Özellikle internet site tasarımı işinden para kazanmaya çalışıyorsanız, bu üründen para kazanmanız daha olasıdır. Zira geliştirilen her internet sitesini yayınlamak için bir hosting hesabına gereksinim vardır. Müşterilerinize internet hosting dahil bedel vermeniz, sizi rakiplerinizin bir adım ötesine taşıyabilir.

En İyi Reseller Hosting
Bir reseller hostingin iyi olup olmadığını belirleyen yegane neden, bu ürünü satan firmadır. Eğer reseller hosting satın aldığınız firma; piyasada tanınmış, oldukça vakittir hizmet veren, satım ardından hizmeti tatmin edici olan bir firma şayet aldığınız hizmet en iyi reseller hosting olarak adlandırılabilir.

Ayrıca muhtemel kapasite ilave isteklerinin muhtemel server değiştirme işlemlerinde, data kayıbı yaşatmadan bedava taşıma hizmeti veren hosting firması ile çalışmak dahi oldukça önemlidir.

Written by