Hosting Nedir

Web Hosting Nedir?

İnternet siteleri de tıpkı reel hayattaki siteler gibi bir arazi üstüne kurulurlar. Bir internet sitesini yayınlamak için lüzumlu olan farazi araziye “hosting” adı verilir. İngilizce bir terim olan hosting, dilimize “internet barındırma kısmı” yahut “barındırma kısmı” olarak çevrilebilir.

Reklam (Ads)


Hosting; internet sayfanıza ilişkin bütün dosyaların, senenin 365 günü bir bilgisayarda saklanması ve erişime açılmış tutulması hizmetidir. Bu bilgisayarlara şayet “server” yahut “internet sunucusu” adı verilir.

Web sunucuları, evinizde yahut ofisinizde bulunan bilgisayarlardan donanımsal olarak daha özellikli makinalardır. Serverlar; “datacenter” yahut “data merkezi” olarak isimlendirilen yerlerde barındırılırlar. Veri merkezleri; çok yüksek hızlı internet bağlantısına sahiptir, elektrik kesintileri yaşanmaz, sel ve zelzele gibi naturel afetlere karşı korunaklıdır. Bu sebeple, siteleriniz her koşulda ziyaretçilerinin erişimine açılmış olur.

Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitenizin içindeki resimler, yazılı içerikler, işlev dosyaları, özetle sitenin yayınlanması için lüzumlu olan her şey hosting hesabınızda saklanır. Ziyaretçiler internet tarayıcısına sitenizin adresini yazdığında, sitenize ilişkin dosyaların barındırıldığı servera yönlendirilir. Bir hosting hesabına sahip olmadan, sitenizi internet üstünde yayınlamanız muhtemel değildir.

Hosting Türleri Nelerdir?

Hosting hizmeti; sitenizin gereksinimi için lüzumlu olan kaynakların boyutuna, sunucunun kullandığı işletim sistemine ve sağlanma çeşidine göre çeşitli isimler altında pazara sunulurlar.

Kullandığı İşletim Sistemine Göre Hosting Çeşitleri
Web sunucuları dahi gerçekte bir pc olduğu için, tıpkı evinizdeki yahut ofisinizdeki bilgisayarlar gibi işletim sistemine gereksinim duyarlar. İşletim sistemine göre iki değişik hosting çeşidi bulunmaktadır.

Linux Hosting

“Linux tabanlı hosting” biçiminde de bilinir. Linux işletim sistemini kullanıldığı hosting türüdür. PHP, MySQL, Perl ve Cgi sarfedilen siteleri barındırmak için idealdir. Ayrıca WordPress ve OpenCart gibi bilindik CMS sistemleri en iyi Linux hosting paketleri ile barındırılır.

Windows Hosting

“Windows tabanlı hosting” biçiminde de bilinir. Windows işletim düzeneğinin kullanıldığı hosting türüdür. ASP kodlama dilinde yazılmış olan siteleri barındırmak için idealdir. Ayrıca .NET Framework üstünde tasarlanan uygulamalar, en kararlı Windows hosting üstünde çalışır. MSSQL ve Access data tabanının en iyi çalıştığı hosting türü de Windows hostingtir.

Paylaşım Türüne Göre Hosting Çeşitleri
Host hizmetinin verildiği sunucularda bir site barındırılabileceği gibi, çeşitli yollarla parçalanarak çok sayıda site de barındırılabilir. Hosting hizmeti paylaşım çeşidine göre dört gurupta incelenebilir.

Dedicated Server

“Fiziksel server” biçiminde de isimlendirilmektedir. Sunucunun bütününün (dolayısı ile bütün server kaynaklarının) müşteriye ilişkin olduğu hosting çeşididir. Dedicated server alanlar bu sunucuda bir site barındırabileceği gibi, çeşitli sanallaştırma metotları ile çok sayıda site de barındırabilirler.

VDS

İngilizce “Virtual Dedicated Server” baş harflerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. “Sanallaştırılmış Fiziksel Sunucu” olarak dilimize çeviri edilebilir. VDS paketleri; bir fiziki sunucunun çeşitli uygulamalar aracılığı ile çok sayıda fiziki server olarak kullanılmasına imkan tanır. Bir dedicated server VDS olarak bölünürse, her VDS’nin kendine ilişkin bir işletim sistemi ve kaynakları olur. Yani bir sunucudaki VDS hesapların bazıları Linux işletim sistemi kullanırken, bazıları Windows işletim sistemi kullanabilir.

VDS hosting paketlerinde server kaynakları, her VDS için tek tek atanır. Örneğin 2 TB depolama kısmı olan bir fiziki sunucudaki 2 VDS hesabından birine, 512 GB depolama kısmı tanımlanabilirken, diğerine 1536 GB depolama kısmı tanımlanabilir. Trafik, RAM gibi diğer kaynakları dahi bu yolla saptamak mümkün olur.

VPS

İngilizce “Virtual Private Server” baş harflerinin kısaltılması ile adlandırılmıştır. “Sanallaştırılmış Özel Sunucu” biçiminde dilimize çevrilmesi mümkün olur. Tıpkı VDS paketlerinde olduğu gibi, bir fiziki sunucunun sanallaştırılarak değişik fiziki sunuculara ayırmak sureti ile oluşturulur. VDS’den farkı şayet server kaynaklarının ortak kullanılmasıdır. Yani bu hosting modelinde, server üstünde kurulu olan VPS hesapları; RAM, CPU ve diğer kaynakları ani gereksinimleri tarafında kullanır.

Shared Web Hosting

Piyasada “paylaşımlı hosting” adı ile satılır. Adından dahi anlayabileceğiniz gibi, bir server üstünde pekçok internet sitesinin barındırılması hedefi ile kullanılmaktadır. Paylaşımlı hosting hesaplarında, bir hesapta yalnızca bir site barındırılabilir. CPU ve RAM gibi kaynaklar, sunucudaki bütün siteler yönünden ortak olarak tüketilir. Bu sebeple, serverda bulunan diğer sitelerin ekstrem kaynak tüketimi sebebi ile siteniz ulaşım sorunu yaşayabilir. Ekonomik olması sebebi ile ziyaretçisi az olan ve çok çok kaynak gereksinimi olmayan siteler için idealdir.

Diğer Hosting Çeşitleri

Yukarıda listelenen hosting çeşitleri dışında piyasada “WordPress Hosting”, “Cloud Server”, “Kurumsal Hosting” ve “E-posta Sunucusu” adı ile satılan dört değişik hosting hizmeti daha bulunmaktadır.

WordPress Hosting

WordPress tüketimi için hususi olarak optimize edilmiş hosting çeşididir. Linux tabanlı sunucular üzerinden tahsis edilir. WordPress kullanılarak yayınlanmış internet siteleri, server kaynaklarını çok tükettiği için; bu internet barındırma ürünü son senelerde tercih edilmeye başlanmıştır.

Bu hosting paketi çoğunlukla WordPress kurulmuş şekilde satılır. Sitenizi daha fonksiyonel duruma getirecek pekçok aplikasyon ve bedava temalar dahi standart olarak yüklüdür. Ayrıca WordPress yazılımının kendisinde oluşacak her çeşitli güncelleme kendi kendine alınır.

WordPress hosting paketlerinde çoğunlukla hosting paneli erişimi yoktur. WordPress dosyalarında planlama uygulamak istendiğinde şayet WP-CLI adlı eklenti tüketilir. Bu eklenti admin panelinde bir buyruk satırı oluşturur ve tema, eklenti, sistem dosyalarının düzenlenmesi bu buyruk satırından yapılır.

WordPress hostinglerde depolama kısmı için SSD tüketilir. Disk okuma ve yazma kapasitesi HDD’ye göre daha hızlı olduğu için, ziyaretçilerin içeriklere erişimi daha hızlı duruma gelir.

WordPress’in emniyet bakımından cılız olan yönleri, çeşitli emniyet yamaları ile daha kuvvetli duruma getirilir. Ayrıca önbellekleme prosedürü için değişik yazılımlardan yararlanılarak, sitenin daha hızlı çalışması sağlanır.

Bazı paketlerde CDN servisleri ve SSL sertifikaları dahi kullanmak mümkün olur. Ayrıca subdomain kullanmanın muhtemel olduğu paketlerde satılmaktadır.

En büyük iki dezavantajının ilki; sitenizi WordPress dışında değişik bir scriptte yayınlamak dilerseniz, bu işlemin hosting türünüzü değiştirmeden muhtemel olmayışıdır. İkinci dezavantajı şayet server erişimi olmadığı için, sunucunuz üstünde gereksinim duyabileceğiniz optimizasyonları yapmanıza imkan tanımamasıdır.

Cloud Hosting

Dilimize “bulut server” olarak çeviri edilebilecek bu teknoloji; pekçok fiziki sunucunun meydana getirdiği server havuzundan, sanallaştırma tekniği kullanılarak, farazi fiziki sunucular elde edilmesi olarak tanımlanabilir.

Bulut sunucuların en büyük üstünlüğü; server kaynaklarının bir panel üzerinden, gereksinim tarafında, arttırılabilmesi yahut azaltılabilmesidir. Sistem kaynaklarına olan ihtiyaçlarınız farklılık gösterdiğinde, fiziki olarak bir server farklılığı yapmanız gerekmez.

Bulut sunucularda meydana gelebilecek rastgele bir tesisat arızasından ötürü siteniz negatif etkilenmez. Arıza sebebi ile azalan kaynak yerine, server parkındaki diğer serverlardan kaynak sağlanır. Dolayısı ile ilgili hasar giderilene kadar internet siteniz kapalı kalmaz yahut sürat kaybetmez.

Bulut sunucuda barındırılan bir siteye ulaşmak talip görüşmeci, ulaşım için kendine en yakın coğrafi konumda bulunan server üzerinden görüşme gerçekleştirir. Bu hali bir örnekle izah etmek gerek görülürse; Almanya, Bulgaristan, Türkiye üzerindeki fiziki sunucuların sanallaştırılması ile yapılan bir bulut sunucudaki siteye girmek talip Yunanistan’daki görüşmeci; kendine en yakın coğrafi pozisyon olan Bulgaristan’dahi ki serverdan sitenizi görüntüler. Bu sayede sitenize ulaşım sürati ve siteniz içindeki gezinme sürati daha yüksek olur.

Günümüzde pekçok internet hosting firması; VPS paketlerinde de bulut server çözümünü tercih etmektedir. Ayrıca bulut sunucuların aşağı yukarı tamamında SSD depolama teknolojisi kullanılmaktadır. HDD ile yapılan bulut sunucular görece daha yavaştır.

Kurumsal Hosting

Genelde elektronik posta trafiği yoğun olan işletmeler yönünden tercih edilen bir internet barındırma çözümüdür. Normal bir Linux yahut Windows hosting hizmetinden tek farkı, daha sıhhatli elektronik posta alıp gönderebilmek için değişik teknolojiler kullanılmış olmasıdır. Ayrıca e-postaların silinmeden sistemde saklanabilmesi için, depolama kısmı dahi daha büyüktür.

E-Posta Sunucusu
E-Posta trafiği çok yoğun olan işletmeler yönünden tercih edilir. Bu hosting türünde internet sitesi yahut diğer bir aplikasyon barındırılamaz. Sunucunun tamamı elektronik posta trafiğini mükemmel şekilde sağlayabilmek için optimize edilmiştir.

Mail Hosting
Bakıldığında elektronik posta sunucusu ile tıpkı hedefe sahiptir, çok yoğun elektronik posta trafiği olan işletme ve kurumlar için en uygun çözümlerden bir tanesidir. Sadece elektronik posta kullanım gayeli yapılan bu paketlerde internet sitesi yayınlaması yapılamamaktadır.

Hosting Firmalarının Sağladığı Hizmetler
Hosting şirketleri internet barındırma hizmeti dışında; domain satışı, domain aktarımı, hazır site satışı, SSL sertifikası satışı, server bakımı ve optimizasyonu gibi hizmetlerde sunmaktadır.

Satın aldığınız hosting paketinin çeşidine göre yukarıdaki hizmetlerin bazıları satın aldığınız hizmete dahil olur. Sunucu bakımı ve optimizasyonunun dahil olduğu paketlerde ileriye yönelik bir mağdurluk yaşamamak için, bu hizmetin sınırlarının satın alma evveli net bir şekilde öğrenilmesi lazım olur.

Hosting Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Hosting hesabı; bir sitenin yayın hayatına kesintisiz olarak devam yapabilmesi için lüzumlu olan en mühim unsurdur. Dolayısı ile güvenliğinin üst civarda sağlanması lazım olur. Hosting hesabının güvenliğini sağlayabilmek için alttaki hususlara alaka göstermek önemlidir.

Tahmin edilmesi güç şifreler kullanın. Kullandığınız şifreleri rakam, büyük harf, ufak harf, noktalama işaretleri ve hususi karakterleri kullanarak oluşturun.
Sosyal medya hesaplarınızda ve elektronik posta hesaplarınızda kullandığınız şifreleri hosting hesabınızda dahi kullanmayın. Kötü niyetli bireylerin ele geçirmesi daha basit olan bu şifrelerin öğrenilmesi, hosting hesabınızın şifrelerinin de öğrenilmesi manasına gelir.
Hosting hesabınızda şifre ile erişilen veritabanı gibi alanların tümüne değişik şifreler atayın.
Hosting hesabınızdaki bütün şifreli alanların şifrelerini belli periyotlarda yenileyin.
Hosting hesabınıza şifre girerken ekran klavyesi kullanın.
Hosting hesabınıza ulaşım tarihlerinizi ve dosyalar üstünde yaptığınız planlama tarihlerini not alın. Sistem kayıtlarından, sizin bilginiz haricinde hesabınıza ulaşım yahut planlama yapılıp yapılmadığını denetim edin.
Sistemdeki hiç bir dosyaya gerekmedikçe “chmod 777” kıymeti vermeyin. İdeal chomod kıymeti “644” ve “755” değerleridir.
Sadece güvenilen kaynaklardan edindiğiniz eklenti, modifikasyon ve yamaları kullanın. Kaynağı belli olmayan yazılımları hosting hesabınıza kurmayın.
Bilgisayarınıza kesinlikle antivirüs yazılımı kurun. Bilgisayarınıza istemeden indirebileceğiniz kötü gayeli yazılımlarının şifre gibi bilgilerinize erişmesini engelleyin.
Hangi Hosting Firmasını Seçmeliyim?
Seçtiğiniz hosting paketinin özelliklerini belirlemekten daha mühim olan neden, “hangi hosting firmasını tercih etmeliyim?” sorusuna sıhhatli bir cevap verebilmektir. Zira hosting hizmeti; çoğunlukla senelik, birtakım paketlerde de maaş olarak ön ödeme yapılarak sarfedilen bir hizmettir.

Her hizmet gibi hosting hizmetinin de, hosting planı gerçekleştiren firmaya belli bir maliyeti vardır. Sektörde önder konumunda olan firmaların birçoğunda fiyatlar birbirine yakın seviyededir. Bu sebeple bir hosting planının ticari mantığa uyumsuz fiyatlarla satılıyor olması büyük ihtimalle; o hizmeti, hizmet zamanı sonuna kadar kullanamama tehlikesi taşır. Zira sektöre yeni giren firmaların pekçoğu müşteri kitlesini çoğaltmak namına, maliyetinin altında fiyatlarla hizmet vermeye çalışmaktadır. Hedefledikleri müşteri sayısına ulaşamamaları halinde şayet data merkezi masraflarını ödeyemedikleri için, usuldan sektörden kaybolmaktalardır. Böyle bir halde, sitelerinize ilişkin dosyalara bir daha ulaşamama hali söz konusudur. Bu dahi hem ödediğiniz paranın, üstelik siteniz için harcadığınız emeğin boşa gitmesi manasına gelir. Bu sebeple hosting hizmetinin fiyatından önce, satın alacağınız firmanın sektörde ne kadar vakittir var olduğuna dikkat etmeniz lazım olur.

Hosting firması tercih eder iken aşikar bulundurulması gereken bir diğer neden şayet işletmenin satım ardından hizmet politikasıdır. Zira internet siteleri 7/24 erişilebilen ve dolayısı ile 7/24 server kaynaklı teknik sorunların yaşanabileceği yapılardır. Sadece mesai saatlerinde teknik dayanak veren bir hosting firması, mesai saatleri dışında oluşacak sorunlarda geç dayanak vereceği için görüşmeci kayıbı yaşamanıza yol açabilir.

Written by