Website Nasıl Açılır Web Hosting Klavuzu

1. Hangi tür website oluşturduğunuza karar verin

İki kategori vardır internet sitesi için, çeşitleri; statik ve dinamik.

Reklam (Ads)


Basit statik internet siteleri bir Ne Görüyorsanız Olun (WYSIWYG) programı kullanılarak oluşturulabilir ve sonrasında hosting hesabına aktarılabilir.

Dinamik siteler çoğunlukla programa dayalıdır ve sitenin birtakım bölümlerini hemen meydana getirmek için buyruk dosyalarını, veritabanlarını ve başka araçları kullanır. WordPress ve Joomla, günümüzde bilindik olan süregelen İçerik Yönetim Sistemi (CMS) uygulamalarının örnekleridir. Magento ve PrestaShop gibi başkaları, eTicaret internet siteleri.

2. Web Hosting Türlerini Karşılaştırın

Web barındırma nedir?

Web barındırma, insanların internet sitelerini depoladığı bir bilgisayardır. Tüm eşyalarınızı sakladığınız bir ev gibi düşünün; fakat kıyafetlerinizi ve mobilyalarınızı gizlemek yerine pc dosyalarını depolarsınız (HTML, belgeler, resimler, videolar ve benzeri.) bir internet barındırıcısında.

Pek çok değişik otomobil kategorisi olduğu gibi, internet sitesi barındırma dahi türlü tatlarda gelir. Örneğin, paylaşımlı barındırma en ucuz ve yönetilmesi en basit olanıdır – dünyanın kompakt otomobillerine benziyorlar.

Web barındırma türü arttıkça, alakalı maliyet ve çoğunlukla barındırma hesabını yönetmenin karmaşıklığı dahi artar. mesela, VPS hosting sadece barındırma ayrıntılarını değil, barındırıldığı ortamı dahi yönetmeniz gerekir.

Üç tür internet barındırma
Özetle, en süregelen barındırma çeşitleri

Shared Hosting

VPS / Bulut barındırma
Dedicated Sunucu Barındırma
Paylaşımlı vs Sanal Özel / Bulut vs Özel Sunucu Barındırma
Performans ve idare yönünden, her internet barındırma türü de kendi artıları ve eksileri vardır, bu nedenden sizinki buna göre seçin.

WordPress Barındırma Nedir? Veya Prestashop / Magento / WooCommerce Hosting?
Web uygulamalarının ve internet barındırmanın tıpkı şey olmadığını bilmek önemlidir.

Bazı internet barındırıcıları WordPress Barındırma, PrestaShop Barındırma, WooCommerce Barındırma ve benzeri. Bunlar aslında barındırma çeşitleri değildir, fakat bildik olmayan meslekten olmayanları çekmeyi hedefler. reel internet barındırma şartları. Bu barındırma hizmetleri, kullanıcıları sadece bilindik internet uygulamalarının adlarıyla cezbeder.

Örneğin, pekçok şahıs barındırma türlerindeki farkı bilmeyebilir, fakat fazlası ‘WordPress’ terimini tanıyacaktır.

İhtiyacınız olacak internet barındırma türü çoğunlukla yönünden tanımlanır:

Web sitenizden beklediğiniz trafik hacmi yahut
Web sitenizin hususi gereksinimleri olabilir.
Yeni başlayan internet sitelerinin fazlası, çoğunlukla düşük trafik hacmine (yani az sayıda görüşmeci) sahip olur ve paylaşılan barındırma hesapları bu kullanıcılar için iyi olur. Paylaşılan hesapların fazlası ayrıyeten aplikasyon yükleyicileriyle (ör. Softaculous), fakat ihtiyaçlarınızın karşılandığından iltimat etmek için, anne bilgisayara dilediğiniz programın baktığınız hesaba yüklenip yüklenemeyeceğini sorun.

3. Bir Web Hosting Planı Seçin ve Satın Alın

Barındırma çeşitleri içerisinde dahi, servis sağlayıcıların çoğunlukla türlü planları vardır. Bu planlardaki esas ayrım çoğunlukla her birinin aldığı kaynak miktarında yatmaktadır. Siteniz ne kadar çok kaynağa sahipse, o kadar çok görüşmeci işleyebilir.

Web barındırma konusundaki kaynaklar söz hususu olduğunda, çoğunlukla üç esas unsura atıfta bulunuyoruz – prosedürcü (CPU), hafıza (RAM) ve depolama (HDD yahut SSD). Ancak şunlar, her daim bir internet sunucusunun iyi performansına dönüşmez.

Web barındırma performansı önemlidir
Geçmişte, bir internet sunucusunun performansını ölçmenin basit bir yolu yoktu. Çoğu kullanıcı, maalesef normalde sadece bir anne bilgisayarın performansının ani görüntülerini alan ve seyrek güncelleyen araştırmalara iltimat etmek mecburiyetinde kaldı. Bunu aşmak için kullanmayı tecrübe edinin HostScore, çoğu kere kere data toplamaya istinaden internet sunucularının performansını çoğu kere kere derecelendiren bir sitedir. Bu onların internet barındırma performans değerlendirmeleri çok daha doğru olduğu manasına gelir.

gibi katma kıymetli özelliklere de göz atın. bedava SSL, alan adı, tanıtım kredileri, dahil edilen bir internet sitesi oluşturucu yahut sitenizi oluşturmanıza yahut pazarlamanıza yardımcı olabilecek başka öğeler.

4. Alan Adı(Domain) Satın Alın

Alan adı nedir?
Web barındırma, internet sitesi dosyalarınızın bulunduğu reel alandır, kullanıcıların sitenize erişebilmesi için bir alan namına gereksiniminiz vardır. Alan adı, WWW’deki adresiniz gibi davranır. Gerçek adresler gibi, her biri benzersiz.

Alan adı, dokunabileceğiniz yahut görebileceğiniz fiziki bir şey değildir. Web sitenize bir hüviyet veren bir karakter dizisidir (evet, ademoğlu ve işletmeler gibi bir isim). Alan adı örnekleri: Google.com, Alexa.com, Linux.org, eLearningEuropa.info ve Yahoo.co.uk.

Written by