İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? Hosting ve Domain

Günümüzde bundan sonra her şey internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Birçok iş kolu internet üstüne ve çevrimiçi’a taşındı. İnsanlar çevrimiçi ortamda bu kadar yoğunken ticaretin ve başka hizmetlerin internet ortamında olması dahi mecburi duruma geldi. Dolayısıyla internet sitesi sahibi olmak birincil gereksinimler arasına girdi.
İnternet sitesi meydana getirmek öyle düşünüldüğü kadar zor değil. İnternet sitesi meydana getirmek türlü vasıtalar ve hizmetler sayesinde epey kolay. Yazımızda internet sitesi hazırlama yöntemlerini ayrıntılı bir şekilde ve adım adım anlatmaya çalıştık. Simdi gelin şunlar nelermiş beraber göz atalım.

Reklam (Ads)


İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İşletmenizin Hedeflerini Belirleyin
Hedef Kitlenizi Belirleyin
Domain ve Hosting Satın Alın
Web Sitenizi Nasıl Kuracağınızı Planlayın
Web Sitenizin Tasarımına Karar Verin
Sektörel Faydalı İçerikler Üretin
Dijital Pazarlama Çalışmaları ile Görünür Olun

İnternet sitesi kurmaya karar verdiniz ve nasıl yaparım diyerek incelemeye başladınız, dikkat edilecek ilk mevzu iyi bir düzenleme yapmaktır. Şimdi dilerseniz bu planlamalar nelerdir, internet sitesi kurmaya başlamadan evvela neler yapılmalı ve hangi yöntemleri kullanmalı sorularını cevaplayalım.

İşletmenizin Hedeflerini Belirleyin
İşletmemiz hangi alanda etkinlik gösteriyorsa konseptimizi ona göre oluşturmakta yarar vardır. İnternet sitesi kurma amacınız nedir ilk olarak ona karar verelim.

Müşterilerimizin bizi daha kolay bulmalarını mı sağlamaya çalışıyoruz?
Ya dahi hazır buluşmuşken hizmetlerimizi yahut ürünlerimize satmaya mı çalışıyoruz?
Hangi yaş ve cinsiyet gruplarına hizmet vermek istiyoruz?
Onlarla etkileşime girecek miyiz?
Bu ve bunun gibi daha pekçok soruyla nasıl bir internet sitesi kurmanız gerekliliğini kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin
Hedef kitle saptamak yalnızca internet sitesi kurarken değil, bütün satım işlerinde öncelik vermeniz gereken bir konudur. Hedef kitlenizi doğru belirleyebilirseniz alacağınız netice çok daha iyi olacaktır. Cinsiyet, yaş, pozisyon, meslek grubu ve benzeri. gibi kriterleri değerlendirerek gaye kitlenizi belirleyin. İnternet sitenizin tasarımı ve kullanım özellikleri bu kıstaslara göre belirlenmelidir. Kuracağınız internet sitesi yoğun bir trafik oluşturacaksa değişik, tek sayfadan meydana gelen (One Page) bir tanıtım sitesi olacaksa değişik düzenleme uygulamak lazım olur.

Domain ve Hosting Satın Alın

Bir internet sitesinin en mühim 2 bileşeni domain ve hostingtir. Domain yani alan adınız işletmenizin tabelası gibidir. Burada kullanacağınız anahtar kelimeler müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarına yardım eder. Ne iş yaptığınıza dair bir delil veren ve kolay bulmamızı gerçekleştiren bir alan adı belirlemekte yarar vardır. İyi bir alan adı;

Mümkün olduğunca kısa olmalı
Anahtar kelimeleri içermeli
Markanıza ilişkin kelimeleri içermeli
Genel bir TLD kullanılmalı (.com .net .org .com.tr ve benzeri)
Tabii bu iş o kadar kolay değil. Alan adınız sizden evvela başkalarınca tescil edilmiş olur. Emin olun iyi alan adlarının nerdeyse fazlası tescil edilmiş durumdadır.Belirlediğimiz bu özelliklere sahip bir alan ismini ( domain ) tescil etmek için domain sorgulama ekranına gelelim.

İstediğimiz yahut yaptığımızı işe elverişli bir alan adı tescil edildikten sonra ikinci adımımız bu alan namına bir hosting hizmeti açıklamak olacaktır. Hosting paketlerini inceleyerek kendinize elverişli bir hosting seçelim. Burada dikkat edilecek birincil mevzu kuracağımız internet sitesinin yapısına elverişli bir hosting seçmek olacaktır.

WordPress tabanlı CMS altyapısıyla bir internet sitesi kuracak isek WordPress hosting işimizi görecektir.

Bir hosting seçerken dikkat etmeniz gereken konular;

Disk kısmı
CPU RAM gibi kritik özellikler
İşletim sistemi
Kontrol paneli (cPanel, Plesk ve benzeri)
E-posta hizmeti
Bandwidth
Eğer kolay bir One Page internet sitesi oluşturulacaksa, bu değerlerin fazlası minimal civarda tutulabilir. Ancak bir E-ticaret sitesi oluşturacaksak vaziyet farklılık arz edecektir.

Geniş bir disk kısmı, süratli çalışan bir altyapı sitenizin daha iyi işlevini gerçekleştirmesine yardım edecektir.

Eğer gidiyor yahut foto içerikleri paylaşılacak sa gene geniş bir disk kısmı gereksiniminiz var ve siteniz çok trafik gerçekleştireceği için Bandwidth değerlerinin iyi olması gerekiyor.

Web Sitenizi Nasıl Kuracağınızı Planlayın
Web sitenizi kendiniz mi kuracaksınız yoksa bir Web Developerdan (Web geliştirici/yazılımcı) hizmet mi alacaksınız buna karar vermelisiniz. Özel bir dizayn yaptıracaksanız Web tasarımcınız ve onun size sunacağı alternatifler ile yolunuza devam etmelisiniz

Written by