Domain Nasıl Alınır

Bir domain nasıl alınır? Bir alan adı nasıl alınır ?

Sub domain: Alt alan adı
Domain alımı: Alan adı tescili
Hosting: Web sayfasının yayınlandığı yahut e-posta hizmetinin alındığı yer.
DNS (Domain Name Service yahut Domain Name Server): Alan adının yayınlanması
DNS kaydı: Önce alabilmek istediginiz domainin belirlenmesi cok onemlidir. Mümkün olduğunca:
Kısa Olması: Bir yahut iki kelimelik domainler idealdir.

Reklam (Ads)


Ama com uzantılı domainlerin süratle azalması istenilen domainin bulunmasını zorlaştırıyor.
Com Uzantılı Olması: com uzantılı domainler internette bir standart oldu. Bu sebeple muhtemel olduğunca com uzantılı domainler tercih edilmelidir. İnsanların hafızasında com uzantılı domainler daha çok yer etmektedir. Ama hususi bir dernek, grup vs şayet org uzantılı yahut içerik internet yahut pc ile ilgili şayet bilhassa net uzantılı alınabilir.
Anlaşılır Olması: Kısaltma biçiminde domainler çok tavsiye edilmez. CIA bütün dünyaca bilindik bir kuruluş olduğu için cia.gov domaini idealdir. Ama daha düşük bilinenler için kısaltmalar tavsiye edilmez.

Site İçeriğinini İfade Edebilen: En az sözcükle site içeriğini söylem yapabilmesi önemlidir.
Global Anlam Olması: Bir domainin küresel manası olması büyük üstünlüktür. Örneğin küresel.com, export.com gibi…
Sub (Alt) Domain: Tek başına bir mana söylem etmeyen fakat alt domain ile manalı olan domain alınabilir. Önce, sub domain ne demektir bir göz atalım:
Sub domain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin alanadlariniz.com diyerek bir domain aldınız. Bu domaine türlü sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela sizin.alanadlariniz.com, bizim.alanadlarimiz.com gibi ebedi sayıda alanadlariniz.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.İnternette birtakım sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması gerçekte bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. biçiminde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin bizzat bu alt domaine yönlendirilmiştir.Sonuç itibari ile sub domainler ile amaçlanan bir domain, bizzat bir mana söylem etmese dahi alınabilir.
Domain: Alan adı

Domain Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain alırken kendinize bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz istenecektir. Her vakit hatırlayacağınız ve şifresini unutmayacağınız bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bu kullanıcı hesabı için vereceğiniz e-posta’in doğru bir e-posta olması ve devamlı sizin yönetimizde olması kuraldır. Ayrıca domaini alırken bu domainin hangi sunucudan yayın yapacağının ve bu sunucuya ilişkin DNS ayarının bilinmesi gerekir.

Özetlemek gerek görülürse bir domainin idaresi için unutulmaması gereken bilgiler;

1- Domainin alındığı yerde tariflenen kullanıcı ismi ve şifresi
2- Bu kullanıcı hesabı için tariflenen e-posta hesabı ve şifresi
3- DNS ayarı

Domain idaresi için yukarıda belirtilen kullanıcı ve şifreleri kaybederseniz domainin yayın yaptığı serverin değişmesi halinde lüzumlu ayarları yapamazsınız. Ya dahi domainin zamanı bittiğinde yineleme aktif etme. Her iki halde dahi domaininizin internet yayını duracaktır. Ayrıca internet aleminde revaçta olan ve bilindik olmuş sitelerin domainlerini kapmak gibi bir meyil vardır. Kaybedeceğiniz domainler için sonrasında binlerce dolar ödeyerek bir başkasından geri alabilmek halinde kalabilirsiniz.

Written by